sâmbătă, 8 ianuarie 2011

Proiecte de lectie 1

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ
Propunător
Data
Clasa
Ora
Cadru didactic
Aria curriculară
Disciplina
Tipul de lecție
Subiectul lecției
Obiective de referință
Obiective operaționale












Metode


Mijloace


Bbliografie

Școala Generală Nr.1 Turburea
Popescu Mihaela
06.05.2010
a VII-a A
12:10- 13:00
Boltașu George
Om și societate
Geografia Continentelor
Lecție de dobândire de cunoștiințe
Africa de Sud. Republica Africa de Sud
Se trec din programa școlară
O1 – să localizeze pe hartă Republica Africa de          
        Sud;
O2 - să prezinte vecinii și limitele Republicii  
        Africa de Sud;
O3 – să numească principalele unități de relief
        ale Republicii Africa de Sud;
O4 – să descrie clima Republicii Africa de Sud;
O5 – să identifice principalele râuri/ bazine
         hidrografice ale Republicii Africa de Sud;
O6- să recunoască principalele elemente ale economiei Republicii Africa de Sud;
O7 – să evidențieze importanța Republicii Africa de Sud la nivel național cât și internațional.
-          Conversația, explicația, observația, conversația euristică, exercițiul, discuția, descrierea.
-          Hartă, planșe, atlas, imagini, documentare (Film Africa de Sud), prezentare Power Point.
Geografia continentelor, Grigore Posea/ Iuliana Armaș, Editura All, 2005, București.


Secvecțe

Timp
Ob.
Op.

Conținutul învățării

Metode

Mijloace

Tip de învățare

C

G

I

Interacțiunea profesor- elev


1.Organizarea învățării

2 min.









-Se trec absenții;
-Elevii sunt îndrumați să se pregătească pentru lecție.

2.Reactualizarea cunoștiințelor anterioare

10 min.


-Africa de Est. Tanzania;
-Tanzania este o fostă colonie a Marii Britanii;
-Este așezată în emisfera sudică, în Estul Africii;
-Vecinii Tanzaniei:
Kenya, Uganda (N), Rwanda, Burundi, Zair, Zambia, Malawi (V), Mozambic (S), Oceanul Indian (E);
-Capitala: Dar es Salaam;

-Relief:- alcătuit din:
-Platoul Marilor Lacuri (peste 1000 m) ce corespunde scutului african;
- Marile Grabene (ce formează o salbă de lacuri tectonice:Malawi, Tanganyka
- Câmpie litorală (îngustă, aspect lagunar, însoțită de numeroase insule
coraligene).
-Vânturile bat vara dinspre SV, iar iarna dinspre NE fiind mereu uscate;
-Economia: culture de cafea, bumbac, tutun, fructe tropicale și sisal pentru fibre și pânză de sac.


C
O
N
V
E
R
S
A
Ț
I
A









C
O
N
V
E
R
S
A
Ț
I
A








-hartă


















-hartă







-învățare reproductivă
















-învățare reproductivă



D
I
R
I
J
A
T













D
I
R
I
J
A
T



-Ce ați avut de pregătit pentru astăzi?

-Ce vă amintiți despre Tanzania?

-Unde este așezată Tanzania?


-Care sunt vecinii acestui stat?





-Care este capitala Tanzaniei?


-Ce îmi puteți spune despre relieful Tanzaniei?













-Care este direcția din care bat vânturile în Tanzania?


-Ce tip de economie prezintă Tanzania?




3.Captarea atenției



5 min.





-observația
-explicația
-conversația euristică


-planșe
-hartă mută


D
I
R
I
J
A
T




-Ce observați pe aceste planșe? Dar pe această hartă mută?
-Care parte a Africii credeți că este reprezentată? Atât planșa cât și harta mută reprezintă partea sudică a Africii , și anume Republica Africa de Sud.


4. Anunțarea subiectului lecției

1 min.


„Africa de Sud. Republica Africa de Sud”







Astăzi vom discuta pe larg despre Africa de Sud, mai exact despre Republica Africa de Sud.



5. Predarea noului conținut







































































































6.Intensificarea retenției









25 min.







































































































4 min.





O1








O2











O3











O4
























O5















O6























O7












       Vecinii Republicii Africii de Sud sunt:
       -la E: Mozambic
       -la S: O.Atlantic
      -la N: Botswana, Zimbabwe
      -la V: Namibia
      Limitele Republicii Africa de Sud sunt: O. Indian (S), O.Atlantic (V).

Principalele unități de relief ale Republicii Africa de Sud sunt: Munții Scorpiei (3637 m); Munții Capului (S- 2000 m); Deșertul Namib (V); Pod. Veld, Pod. Karroo, Depres. Kalahari (N).



Republica Africa de Sud este situată în cea mai mare parte în zona climei tropicale. Cu toate acestea clima Africii de Sud diferă mult de cea a Saharei.
Deșertul propriu- zis nu se întâlnește decât pe o fâșie îngustă în partea de V (Deșertul Namib).
În ceea ce privește umiditatea  putem observa că aceasta crește spre E și NE, datorită caracterului musonic pe care îl îmbracă alizeul de SE ce bate în timpul verii austral dinspre O.Indian.  Regiunea Cap are un climat mediteranean, cu ploi de iarnă.

Rețeaua hidrografică a Africii de Sud este slab dezvoltată și are o scurgere  periodică cu excepția râurilor care drenează regiunile estice și Regiunea Cap. Cel mai important este fluviul Orange cu afluentul său Vaal.
Alte râuri: Breede. Great Kei, Tsirsa, Tugela, Buffels, etc.



Economia Africii de Sud se bazează în principal pe industrie, care, ocupă un rol mai important și decât agricultura (culture mediteraneene, plantații de zahăr în E, o zootehnie modernă- bovine, ovine). Deasemenea bogăția acestui stat o constituie diamantele și aurul (cel mai important producător mondial). Africa de Sud mai dispune de platină, crom, uranium, etc.
-industria siderurgică. Areale industrial: Johannesburg, Cape Town etc.


-Republica Africa de Sud este singurul stat cel mai bine dezvoltat la nivel industrial;
-Cel mai dezvoltat stat din Africa.



-observația











-conversația
-exercițiul









-expunerea verbal
-conversația














-conversația
-expunerea verbal
-conversația euristică
-descrierea
















-conversația
-descrierea











-conversația
-explicația











-conversația
-explicația









-conversația
-discuția




-conversația







-hartă











-hartă










-hartă
















-hartă
-video
Proiector
-prezen
Tare Power Point
(clima Africii de Sud-5 min.)











-hartă












-hartă












-hartă



-operatorie











-operatorie










-operatorie
















-creativă
-inteligibilă




















-creativă












-inteligibilă
-receptiv-reproducătoare









-inteligibilă
-receptiv-reproducătoare







-operatorie





-inteligibilă

DI
RIJAT





DI
RIJAT





DI
RIJAT













DI
RIJAT













DI
RIJAT




DI
RIJAT




DI
RIJAT






DI
RIJAT

DI
RIJAT





-Localizați pe hartă Republica Africa de Sud.
Câțiva elevi indică pe hartă Republica Africa de Sud.








-Care sunt vecinii și care sunt limitele Republicii Africa de Sud?










-Care sunt principalele unități de relief ale Republicii Africa de Sud?










-Care sunt principalele caracteristici ale climei Republicii Africa de Sud?























-Care sunt principalele râuri/ bazine hidrografice ale Republicii Africa de Sud?














-Ce îmi puteți spune despre economia Republicii Africa de Sud?






















-Îmi puteți evidenția prin exemple concrete, importanța Republicii Africa de Sud , atât la nivel național cât și internațional?




-Despre ce am discutat noi astăzi?
-Care sunt vecinii și limitele Africii de Sud?
-Care sunt principalele unități de relief ale Republicii Africa de Sud?
-Ce climă are Republica Africa de Sud?
-Care sunt cele mai importante râuri ale Republicii Africa de Sud?
-Pe ce se bazează economia Republicii Africa de Sud?

7.Încheierea discuției



3 min.









-Se fac aprecieri positive și negative cu privire la modul în care s-a desfășurat lecția;
-Se dă tema pentru acasă.





Unitatea de învățământ
Propunător
Data
Clasa
Ora
Cadru didactic
Aria curriculară
Disciplina
Tipul de lecție
Subiectul lecției
Obiective de referință
Obiective operaționale







Metode

Mijloace
Bbliografie

Școala Generală Nr.1 Turburea
Popescu Mihaela
13.05.2010
a VII-a A
12:10- 13:00
Boltașu George
Om și societate
Geografia Continentelor
Lecție de dobândire de cunoștiințe
Africa Insulară. Insula Madagascar
Se trec din programa școlară
O1 – să localizeze pe hartă  Africa Insulară. Insula Madagascar;
O2 - să numească principalele unități de relief ale Insulei Madagascar;
O3 – să descrie clima Insulei Madagascar;
O4 – să recunoască principalele elemente ale economiei Insulei Madagascar.

-          Conversația, explicația, observația, descrierea, expunerea verbală, exercițiul.
-          Hartă, planșe, atlas, imagini.
Geografia continentelor, Grigore Posea/ Iuliana Armaș, Editura All, 2005, București.




Secvecțe

Timp
Ob.
Op.

Conținutul învățării

Metode

Mijloace

Tip de învățare

C

G

I

Interacțiunea profesor- elev


1.Organizarea învățării

2 min.









-Se trec absenții;
-Elevii sunt îndrumați să se pregătească pentru lecție.




2.Reactualizarea cunoștiințelor anterioare


























































3.Captarea atenției





10 min.



























































5 min.


-Africa de Sud. Republica Africa de Sud.
-Africa de Sud :
       Vecinii Republicii Africii de Sud sunt:
       -la E: Mozambic
       -la S: O.Atlantic
      -la N: Botswana, Zimbabwe
      -la V: Namibia
      Limitele Republicii Africa de Sud sunt: O. Indian (S), O.Atlantic (V).

Principalele unități de relief ale Republicii Africa de Sud sunt: Munții Scorpiei (3637 m); Munții Capului (S- 2000 m); Deșertul Namib (V); Pod. Veld, Pod. Karroo, Depres. Kalahari (N).

Rețeaua hidrografică a Africii de Sud este slab dezvoltată și are o scurgere  periodică cu excepția râurilor care drenează regiunile estice și Regiunea Cap. Cel mai important este fluviul Orange cu afluentul său Vaal.
Alte râuri: Breede. Great Kei, Tsirsa, Tugela, Buffels, etc.

Economia Africii de Sud se bazează în principal pe industrie, care, ocupă un rol mai important și decât agricultura (culture mediteraneene, plantații de zahăr în E, o zootehnie modernă- bovine, ovine). Deasemenea bogăția acestui stat o constituie diamantele și aurul (cel mai important producător mondial). Africa de Sud mai dispune de platină, crom, uranium, etc.
-industria siderurgică. Areale industrial: Johannesburg, Cape Town etc.





C
O
N
V
E
R
S
A
Ț
I
A











C
O
N
V
E
R
S
A
Ț
I
A














C
O
N
V
E
R
S
A
Ț
I
A





-observația
-explicația
-conversația euristică








-hartă




















-hartă





















-hartă














-planșe
-hartă mută







-învățare reproductivă


















-învățare reproductivă





















-învățare reproductivă



D
I
R
I
J
A
T
















D
I
R
I
J
A
T
















D
I
R
I
J
A
T









D
I
R
I
J
A
T




-Ce ați avut de pregătit pentru astăzi?


-Care sunt vecinii acestui stat?










-Ce îmi puteți spune despre relieful Republicii Africa de Sud?







-Care sunt principalele râuri/ bazine hidrografice ale Republicii Africa de Sud?












-Ce îmi puteți spune despre economia Republicii Africa de Sud?



















-Ce stat al Africii credeți că este descries în citatul de mai jos: „….Insula Comorilor sau Țara Lunii cum a mai fost denumită de pirații arabi ce au poposit în trecut pe țărmurile ei, se întinde pe 1580 km în Estul Africii din care a fost ruptă acum multe milioane de ani în urmă…”? Din ce parte a Africii credeți că face parte statul descoperit în citat?

4. Anunțarea subiectului lecției

1 min.




„Africa Insulară. Insula Madagascar”












Astăzi vom discuta pe larg despre Africa Insulară, mai exact despre Insula Madagascar.


5. Predarea noului conținut



25 min

O1












O2










O3










O4














Relieful este reprezentat printr-un platou asimetric la peste 1500 m cu un versant abrupt spre O.Indian și unul lin spre Str. Mozambic.
-masive vulcanice în N (Tsaratanana-2880 m)
-Munții Ankaratra în E
-C.Majunga

-zona climatului tropical, însă relieful mai înalt determină o tenperatură moderată și ppp mai abundente aduse de alizeul SE;
-extermitatea sudică a Insulei Madagascar este deșertică.


-agricultura: cultura principal este orezul, pe platourile mai înalte- maniocul;
-în V se cultivă trestia de zahăr;
-zootehnia, creșterea extensivă a bovinelor (zebu).




-observația










-conversația
-explicația








-conversația
-expunerea verbală
-descrierea
-explicația






-conversația
-expunerea verbală
-descrierea
-explicația






-hartă










-hartă









-hartă











-hartă





-operatorie










-operatorie









-operatorie











-operatorie





DI
RIJAT







DI
RIJAT




DI
RIJAT




DI
RIJAT



-Localizați pe hartă Insula Madagascar și Africa Insulară.
Câțiva elevi indică pe hartă Insula Madagascar și Africa Insulară (Socotra, Zanzibar, Pemba, Comore, Mascarena, Seychelles (E), Madeira, Canare, Insula Capului Verde (V), Sao Tome și Principe (G.Guianei), Sf. Elena, Ascension, Tristan la Cunha.
Insula Madagascar este în O. Indian despărțită de

Africa prin Str. Mozambic.


-Care sunt principalele caracteristici ale reliefului Insulei Madagascar?


-Care sunt principalele caracteristici ale climei Insulei Madagascar?









-Care sunt principalele caracteristici ale economiei Insulei Madagascar?

6.Intensificarea retenției










7.Încheierea discuției








4 min










3 min.















-conversația































-inteligibilă















D
I
R
I
J
AT























-Despre ce am discutat noi astăzi?
--Care sunt principalele caracteristici ale reliefului Insulei Madagascar?
-Care sunt principalele caracteristici ale climei Insulei Madagascar?
-Care sunt principalele caracteristici ale economiei Insulei Madagascar?

-Se fac aprecieri positive și negative cu privire la modul în care s-a desfășurat lecția;
-Se dă tema pentru acasă: Completarea hărții mute cu Insula Madagascar.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu