miercuri, 12 ianuarie 2011

Proiect de lectie

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:  Generala 19, „Avram Iancu”
PROPUNĂTOR: Atnagea Silvana-Aurora
DATA:19.11.2010
CLASA: a V-a C
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Geografie generală
TEMA LECŢIEI: Relieful major al continentelor
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de dobândire de cunoştinţe
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:-se trec din programa şcolară

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 să definească termenii geografici: munte, deal, podiş, câmpie
      O2 să identifice părţile componente ale unui: munte, deal, podiş, câmpie
O3 să ştie cum s-au format munţii
O4 să identifice cele mai importante lanţuri muntoase de pe Glob
O5 să cunoască diferenţa între un deal şi podiş
O6 să localizeze cele mai importante podişuri ale lumii
      O7 să ştie cum s-au format câmpiile
O8 să identifice cele mai importante câmpii


STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode: conversaţia, explicaţia, demonstraţia la hartă

Mijloace: Harta Fizică a Pământului, atlasul, planşe tematice, manualul şcolar, desenul pe tablă


Forme de organizare: individuală, colectiv


EVALUARE:

BIBLIOGRAFIE: Cheval, Dorina, Furtună, C, Geografie Generală, Editura Teora Bucureşti,


Secvenţele lecţiei
Timp
Ob. op.
Conţinutul ştiinţific al lecţiei
Strategia didactică

Metode
Mijloace
Forme de organizare
C
G
I
1. Organizarea
Învăţării
2. Reactualizarea cunoştiinţelor anterioare























3. Captarea
Atenţiei



4. Anunţarea
Subiectului
Lecţiei
5. Predarea noului conţinut























6. Intensificarea
Retenţiei








7.
Încheierea
 activităţii







2’


15’
























3’





1’


24’


























3’










2’










































O1

O2


O3


O4




O5

O6



O7


O8











- se face prezenţa;
- elevii sunt îndrumaţi să se pregătească pentru lecţie;

- Ce lecţie aţi avut de pregătit pentru astăzi?
- Continentele şi bazinele oceanice
-Ce sunt continentele?
-Continentele sunt părţile cele mai extinse ale uscatului terestru.
-Care sunt continentele Pământului?
Europa, Asia, America de Nord, America de Sud, Africa şi Australia, Antarctida.
- Ce sunt bazinele oceanice?
- Bazinele oceanice sunt adâncituri ale scoarţei terestre de dimensiuni foarte mari.
- Cum s-a numit continentul ce a existat acun 225 milioane de ani?
- Pangeea
- Dar oceanul?
-Panthalassa.
-Ce este ţărmul?
- Este zona îngustă care face legătura între uscat şi mare.
- Ce este altitudinea?
- Altitudinea este înălţimea formelor de relief raportate la nivelul mării.
-Ce este adâncimea?
- Adâncimea se raportează şi ea tot la nivelul mării.
Ce observaţi colorat cu diferite nuanţe la nivelul continentelor pe Harta Fizică a Lumii?
Pe Harta Fizică a Lumii observăm: munţii cu maro închis, dealurile şi podişurile cu maro deschis şi câmpiile cu verde închis.
Astăzi von discuta pe larg despre:
 Relieful major al continentelor.

-Ce sunt munţii?
- Munţii sunt cele mai înalte forme de relief.
- Care sunt părţile componente unui munte?
-Părţile componente unui munte sunt: poale, versant, vârf, culme, depresiune
 - Cum s-au format munţii?
-După modul de formare pot fi de încreţire şi vulcanici.
- Care sunt principalele lanţuri vulcanice de pe Glob?
- Munţii Anzi, Munţii Stâncoşi, Munţii Alpi, Munţii Carpaţi, Munţii Himalaya, Munţii Atlas, Munţii Scorpiei.
- Care este diferenţa dintre deal şi podiş?
Podişurile sunt mai netede.
- Care sunt cele mai importante podişuri din lume?
Podişul Decan, Podişul Braziliei, Podişul Siberiei Centrale.
- Ce sunt câmpiile?
- Câmpile sunt cele mai netede forme de relief?
- Care sunt cele mai importante câmpii ale Lumii?
- Câmpia Amazonului, Câmpia Mississippi, Câmpia Siberie Centrale.

-Despre ce am discutat astăzi?
-Despre relieful major al continentelor.
-Care sunt principalele forme majore ale relief ale continentelor?
-Munţii, Dealurile, Podişurile, Câmpiile.
- Care sunt părţile componente ale unui munte?
Părţie componente ale unui munte sunt: poale, versant, vârf, culme, depresiune. 

Se fac aprecierie pozitive şi negative asupra activităţii clasei.



























C
O
N
V
E
R
S
A
Ţ
I
A














OBSER-
VAŢIA,
CONVER-SAŢIA






CONVER-SAŢIA

DEMON-
STRAŢIA
LA
HARTĂ

E
X
P
L
I
C
A
Ţ
I
A






























HARTA
FIZICĂ
A
LUMII






D
E
S
E
N
U
L

P
E

T
A
B
L
Ă


A
T
L
A
S
U
L





D
I
R
I
J
A
T

















D
I
R
I
J
A
T




D
I
R
I
J
A
T


D
I
R
I
J
A
T



D
I
R
I
J
A
T

































Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu